Varhanická škola

V květnu roku 1881, ve spolupráci s osobnostmi z církve, šlechty a svým budoucím tchánem se podařilo mladému Leoši Janáčkovi založit Varhanickou školu. Varhanická škola se zaměřením na církevní hudbu byla založená s úmyslem vychovávat mladé varhaníky a zpěváky. Dnes v tomto poslání škola pokračuje a je jedinou svého druhu v republice.

Vznik
Mladý Leoš Janáček se během pobytu v Thurn-Vallessassinské fundaci, studiu v Praze a ve Vídni setkal s podobnými školami, jejichž úkolem bylo připravovat mladé hudebníky na jejich následné vzdělávání. Jako národně uvědomělý občan přišel s myšlenkou zřídit takovouto školu také na Moravě. V roce 1881 se mu podařilo touto myšlenkou oslovit několik osobností z církve a šlechty aniž by věděl, že mezi těmito osobnostmi je také jeho tehdy ještě budoucí tchán Emilián Schulz, jehož dceru Zdenku si Janáček později vzal za ženu. Dne 4. 6. 1881 byly schváleny stanovy Jednoty pro zvelebení církevní hudby na Moravě. Prostředkem k dosažení tohoto cíle se stala právě varhanická škola v čele s Leošem Janáčkem, který byl oficiálně ve funkci ředitele od 7. 12. 1881.

Poválečné období
V poválečném období zažila varhanická škola několik stěhování se po různých budovách v Brně. V roce 1950 na varhanické škole vyučovalo dohromady 10 učitelů a na přijetí bylo zapotřebí mít doporučení místního farského úřadu. V tříletém kurzu varhanická škola vyučovala hru na varhany, klavír a sborový zpěv. Funkci ředitele přebral po Leoši Janáčkovi profesor Karel Hradil, který vyučoval jak hru na varhany, tak intonaci, chorální a sborový zpět a řízení sboru.

Současnost
V současnosti působí ve varhanické škole 10 učitelů a škola se po mnohých stěhování nachází ve své původní budově ve Smetanově ulici 14 v Brně. Dnes má varhanická škola kapacitu 200 žáků, kteří se učí hře na varhany, klavíru, houslí, kytaru a také komornímu a sólovému zpěvu.

Nevštivte i Tankovnu
Na rohu ulic Smetanova a Kounicova, naproti varhanické škole, se nachází Plzeňská pivnice Tankovna. Tato nekuřácká pivnice nabízí čepovaný Pilsner Urquell z tanku a různé další sudové speciály. V nabídce je dále čerstvá pražená káva, tradiční česká a moravská jídla z místních surovin. Restaurace je otevřená od pondělí do soboty v době mezi 11:00 a 24:00 a v neděli pak od 11:00 do 22:00. V restauraci je možné platit kartou.

KONTAKT
Smetanova 14
Brno 602 00
Telefon: +420 541 218 045
E-mail: zus.varhanicka@volny.cz
Web: http://www.zusvarhanicka.cz/

<- ZPĚT

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s